Czy tanie buty naprawdę opłaca się kupować?

Autor zdjęcia: czasnabuty.pl

Buty to nieodłączna część naszego codziennego stroju. I bez względu na nasze preferencje dotyczące mody, z pewnością każdy chciałby, by były wykonane z dobrych i trwałych materiałów, dzięki czemu nawet podczas intensywnej eksploatacji będą pozostawały w dobrym stanie  i nie tak łatwo zniszczą. Obecnie jednak można spotkać mnóstwo sklepów zarówno stacjonarnie jak i w Internecie, które w swojej ofercie mają tanie buty. Mają one swoje zalety, ale niestety negatywy znacznie obniżają wartość ich ceny. Co warto wiedzieć o takim obuwiu, i czy warto je kupować?

Tanie nie zawsze oznacza dobre!

Tanie buty zazwyczaj sprowadzane jest z Chin, gdzie tkaniny i materiały wykorzystywane do ich produkcji często pozostawiają wiele do życzenia. Stąd też bierze się ich bardzo atrakcyjna cena, która sprawia, że ludzie kupują te buty o wiele chętniej. Od kilku lat obserwuje się tendencję powstawania nowych sklepów internetowych ale i stacjonarnych z takim asortymentem, a co najlepsze, nadal mają  bardzo dużą sprzedaż, ponieważ zainteresowanie jest adekwatnie duże. Mimo tego, warto wiedzieć że tanie buty oferowane w takich sklepach jest bardzo kiepskiej jakości, i rzadko kiedy zdarza się, by wytrzymały w dobrej kondycji dłużej niż zaledwie kilka miesięcy. Jakie jednak buty warto kupić w takich sklepach? Przede wszystkim takie, których jakość nie jest niezbędna do noszenia, i nie zależy nam zbytnio na wytrzymałości. Takie buty to np.:

  • Japonki, klapki
  • Ciapy noszone w domu
  • Obuwie sportowe do codziennego użytku w domu czy ogrodzie
  • Mokasyny z cienkich materiałów

Dlaczego właśnie takie tanie buty warto zakupić w sklepach obuwniczych? Ponieważ jakość materiałów i wykonanie modeli takich butów nie wpływa w żaden sposób na użytkowanie, a najczęściej nosimy je raz na jakiś czas, np. sezon letni czy kilka godzin w pracując w ogrodzie. Wówczas dobrą opcją na zaoszczędzenie pieniędzy będzie nabycie takich butów.

Czemu nie warto inwestować w tanie buty?

Nie od dzisiaj wiadomo, że za jakość trzeba zapłacić swoją cenę, a niestety nie wszyscy są skorzy do zapłacenia kilkuset złotych za parę porządnych butów. Jednakże o wiele rozsądniejszą i paradoksalnie lepszą dla naszego portfela może okazać się opcja odłożenia większej ilości gotówki i zakupienie takiej właśnie pary butów, która może posłużyć nam nawet kilka lat przy odpowiedniej pielęgnacji i użytkowaniu. Tanie obuwie może i nie kosztuje dużo, ale o wiele częściej musielibyśmy kupować kolejne  ich pary, co w perspektywie roku wynosi nas o wiele drożej, niż jedna porządna para butów. Jeśli zależy nam na jakości i wytrzymałości, powinniśmy zatem omijać sklepy z tanim obuwiem szerokim łukiem.